with Brak komentarzy

Kaszubskie jeziora i możliwości kąpieli

 

 

Wspomnienie dzieciństwa

 

Naszym nieodzownym elementem dzieciństwa było spędzanie czasu wakacji nad wodą.

Kaszuby są do tego stworzone, bo liczne jeziorka i rzeki można spotkać tu przejeżdzając co kilka kilometrów.

Nierzadko dodatcie do miejsca kąpieli łączyło się z przejazdem rowerowym, albo dłuższym spacerem. W zasadzie dla dzieci oznaczało to już nic innego jak prawdziwą „wyprawę”.

 

Obowiązkowe było zabranie plecaka, a w nim picie w butelce, jabłko z ogrodu, albo jakiś smakołyk na piknik po bitwach wodnych z kuzynostwem .

To zdecydowanie są „najsmaczniejsze” wspomnienia lata w dzieciństwie.

Krajobraz nad Jeziorem Wielkim - Struga

 

Teren lasów i jezior

 

Pojezierze kaszubskie, to teren z dużą ilością jezior, stawów, a nawet rezerwatów przyrody z bogatą różnorodnością gatunków ptactwa wodnego.

 

To tu, niedaleko Leśnej Osady – we wsi Bartoszylas znajdziecie „fajne miejscówki” na kąpiel w słodkiej wodzie.

 

Niecełe 2 km od naszego obiektu znajduje się Jezioro Kozielnia.

Teren wokół jeziora jest mocno zalesiony, a nabrzeże usłane licznymi korzeniami drzew. Niemniej jednak jego położenie jest na tyle bliskie, że z powodzeniem można wybrać się tam na pieszą wycieczkę.

 

Kolejne jeziora położone są nieco dalej i aby do nich dotrzeć przyjemnie jest mieć rower i pomknąć leśnymi ścieżkami, gdzie cień drzew przyjemnie chłodzi w upalne dni.

Mamy tu na myśli Jezioro Długie i Jezioro Czarlonko. Oba jeziora są oddalone od nas ok. 4,5 km.

 

Jadąc nieco dalej można dojechać do Jeziora Wygonin. (6 km)

 

Zdecydowanie wielkością piaszczystego nabrzeża może poszyczycić się Jezioro Drzęczno w Konarzynach. Przy jeziorze jest bardzo duży, otwarty teren i zdecydowanie najbardziej piaszczysta „plaża” wśród dotychczas wymienionych jezior.

Dojazd tutaj będzie zapewne dobrym treningiem, bo drogi leśne w tych okolicach to piach, piach i jeszcze raz piach.

Wyprawę nad to jeziorko można „pysznie” połączyć z przerwą na obiad bądź kawę, albowiem w Konarzynach znajduje się polecana przez nas restauracja Oberża.

 

Wszystkie te jeziora są własnością prywatnych osób, które zazwyczaj użyczają dojścia do wody lokalnym mieszkańcom i turystom.

Jednakże pragniemy zwrócic uwagę, że tereny te powinny być traktowane z szacunkiem do ich posiadaczy jak i natury, którą się odwiedza.

 

 

Kończymy ten wpis jeziorem najdalej położonym od naszej małej Leśnej Osady, bo aż 14 km, w kierunku miejscowości Zblewo.

Jest to miejsce gminnego kąpielisko nad Jeziorem Wielkim w Strudze.

 

Cialis and Viagra UK”>

W okresie letnim znajduje się tutaj do dyspozycji odwiedzajacych cała infrastruktura z miejscami do przebierania, ratownikami, stoiskami z jedzeniem i piciem jak również WC.

Piękna aranżacja terenu wokół z pomostami jest przyjemnym miejscem wypoczynkowym i odskocznią od leśnych terenów Bartoszegolasu.

 

pomost nad Jeziorem Kozielnia o zachodzie słońca

 

 

 

 

 

Zostaw Komentarz